RAV Vast wstęp i medytacja

Czym jest RAV Vast?

RAV Vast jest to metalowy bęben z powstały z dwóch części oplecionych pierścieniem. Górna część zawiera idealnie przycięte stalowe języki, które po uderzeniu generują wyjątkowy dźwięk. Dolna zaś służy jako uzupełnienie.

RAV Vast jest bardzo młodym instrumentem. Jego powstanie miało miejsce w roku 2013 i został wynaleziony przez rosyjskiego inżyniera Andrey Remyannikov. Andrey w swoim dziele inspirował się podobnym instrumentem o nazwie “handpan”.

Efekt jego pracy okazał się zdumiewający, bowiem stworzył on niepowtarzalny wśród innych instrumentów. RAV Vast charakteryzuje się długo trwającym ( ok 10 sec ) brzmieniem, które w zależności od osób słuchających są określane jako hipnotyczne, spokojne, medytacyjne, lecznicze oraz mistyczne.

Na każdym ( prawie ) ravie wycięte jest 8 języków do grania oraz jeden centralny zwany “ding”. Również ze względu na ograniczoną liczbę nut na instrumencie obecnie na rynku istnieje wiele różnych skal dźwiękowych, które użytkownik może sobie wybrać. Każda jest indywidualna i oddaje wyjątkowy charakter, który prawdopodobnie poczujesz jak tylko go usłyszysz. Co więcej skale ułożone są na instrumentach w sposób harmoniczny co znaczy tyle, że każdy dźwięk potrafi współgrać ze sobą. Do mnie najbardziej przemówiła skala dźwiękowa D Celtic Minor i uważam ją za cudowną. Już wkrótce będę mógł się z wami podzielić moją muzyką.

Jak RAV Vast oraz muzyka pomagają podczas medytacji?

Dźwięk to potężny aktywator technik medytacji. Wielu osób początkujących a także średniozaawansowanych, które praktykują medytację ma trudności z przejściem od codziennego zgiełku do miejsca mentalnej ciszy, naszej strefy odosobnienia.

Zaskakującym jest fakt, że wprowadzenie dźwięku jest jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tej ciszy. Zazwyczaj w ramach tych dźwięków towarzyszyły mi odgłosy natury bądź innego rodzaju plemienne dźwięki pozwalające wejść w stan głębszego relaksu ( zapraszam do zapoznania się z innym powiązanym artykułem ), jednak odkąd rozpocząłem swoją przygodę z RAV Vast śmiało mogę stwierdzić, że niewiele jest dźwięków bardziej kojących lub nadających się do oczyszczenia przestrzeni nad głową niż RAV.

Nie bez powodu tak wiele osób uczących medytacji zaleca skupienie swojej uwagi na konkretnej rzeczy lub czynności. Mogą to być wszelkiego rodzaju obiekty, takie jak obraz, uczucie lub oddech. Koncentracja w życiu codziennym wymaga skupienia się na wielu różnych czynnościach naraz lub w krótkich odstępach czasu. Z tego powodu skupiając się tylko na jednym możesz łatwiej przejść do stanu czystej świadomości, bez poddawania się rozpraszaniu jakiejkolwiek konkretnej idei lub doznaniu, albo najzwyczajniej obserwując to, co przechodzi ustanawiając całkowitą klarowność i spokój.

RAV, z wypełniającym pomieszczenie ciepłym i kojącym dźwiękiem, jest wspaniałym narzędziem, aby natychmiast przyciągać naszą uwagę i blokować rozpraszające myśli oraz doznania. I takim właśnie sposobem zacząłem wcielać ten instrument do mojej regularnej praktyki. Jak już wcześniej wspomniałem nuta centralna nazywana jest ding. Ma ona najcieplejszy i najpełniejszy dźwięk, każdy z pewnością ją rozpozna. Następnie w zależności od nastroju jaki mi towarzyszy rozpoczynam swoją grę. Ogólnie rzecz biorąc, wyższe nuty działają energetyzująco, podczas gdy niższe nuty są bardziej uziemione oraz głębokie.

Jeżeli nie posiadasz RAV-a jednak grasz na innym instrumencie prawdopodobnie wiesz co mam na myśli, możesz również teraz bardziej świadomie podejść do tego tematu i spróbować we własnym zaciszu medytacji wspomaganej muzyką z głośników lub własną.

Grając na instrumencie podczas medytacji spróbuj stworzyć niewielki wzrost lub spadek głośności, stopniowe przypływy i odpływy, które naśladują przyciąganie i uwalnianie myśli i uczuć w drodze od codzienności do stanu medytacji. Możesz także spróbować znaleźć prosty rytm, rytm lub melodię którą będziesz odgrywać w pętli, może to być pełna improwizacja wyrażająca Twoją ekspresję w najczystszej formie. Użyj tych wskazówek, aby osiągnąć stan przejrzystości i skupienia, a kiedy będziesz gotowy, po prostu przestań grać i przenieś swoją uwagę na oddech lub inny obiekt, taki jak pojęcie niebieskiego światła, płonącego ogniska lub rosnącego drzewa. Pamiętaj, że forma tych wizualizacji zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, nie ma tutaj pojęcia błędnego wyobrażenia.

Tym oto sposobem kończę pierwszy artykuł o tym wyjątkowym instrumencie i jeżeli szukacie więcej informacji na o RAV Vast, medytacji oraz sposobach na zdrowe życie zapraszam do śledzenia bloga oraz fanpage na facebooku i Instagramie.

Piotr Barski

Entuzjasta RAV Vast, pasjonat zdrowego i szczęśliwego życia.

Na co dzień zajmuję się programowaniem aplikacji, jednak gdy jestem po pracy realizuję aktywnie swoje hobby oraz zainteresowania, które przekładają się na różnego rodzaju podróże, praktykę zdrowego stylu życia oraz satysfakcji z niego płynącej. 

Najnowsze wpisy

4 myśli na “RAV Vast wstęp i medytacja”

  1. Pingback: Tapenada przepis - Pasta z czarnych oliwek - Zdroweda

  2. Pingback: Ślęża - Góra Mocy niedaleko Wrocławia - Zdroweda

  3. Pingback: Przygotowanie do medytacji, trzy ważne aspekty przed rozpoczęciem praktyki - Zdroweda

  4. Pingback: Czym jest medytacja? (Medytacja dla początkujących) - Zdroweda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *