Wycieczka na weekend w Adrszpaskie Skalne Miasto

Adrszpaskie skalne miasto

Około półtora godziny drogi od Wrocławia mieści się bardzo ciekawe miejsce do zobaczenia. Mowa o Adrszpaskim Skalnym Mieście położonym w Czechach. Jest to spory kompleks skalnych labiryntów, który dzięki swojej urodzie stał się unikatowy w skali całej europy, co czyni go bardzo atrakcyjnym kierunkiem wybieranym przez wielu turystów.

Historia Skalnego Miasta

Przez długie lata wiedza o „skalnych miastach”, leżących w okolicach Teplic nad Metují i Adrszpachu, była stosunkowo niewielka. Okoliczni mieszkańcy bardziej postrzegali je jako miejsce schronienia w sytuacjach zagrożenia. Taki stan trwało do roku około 1700 gdzie z sąsiedniego Śląska zaczęli przybywać do Adrszpachu pionierzy turystyki. Najstarszy wizerunek Adršpašskich skál pochodzi z roku 1739. W roku 1824 wśród skał miał miejsce wielki pożar lasu trwający kilka tygodni, który zniszczył większość roślinności leśnej. Dzięki temu zdarzeniu skalne labirynty odsłoniły się bardziej przed ludźmi i rozpoczęto proces prowadzenia tego miejsca w sposób bardziej turystyczny.

 

Doświadczenia z podróży

Przechodząc przez główną bramę obiektu jestesmy najpierw kierowani szlakiem dookoła małego i malowniczego jeziorka, którego obejście zajmie około 30-40 min. Trasa jest dość łatwa, równa a ścieżki są dobrze dostosowane dla turystów, dzięki czemu można się w pełni skupić na podziwianiu natury, która znajduje się dookoła nas. Miejscami wartymi uwagi są dwa przeciwległe punkty widokowe, pierwszy znajdujący się na samym początku szlaku, będący lekkim wzniesieniem z którego można podziwiać całe jeziorko, oraz plaża naprzeciwko, na której można podziwiać spokój oraz ciszę wszystkiego co nas tam otacza.

Po okrążeniu jeziorka rozpoczynamy trasę właściwą do skalnego miasta, gdzie na szlaku możemy napotkać wiele formacji skalnych opisanych na mapce turystycznej lub w internecie. 

Pierwsza taka, która przykuła moją uwagę nazywała się Głowa Cukru. Jest to jedna z najdziwniejszych formacji znajdujących się w adrszpaskim skalnym mieście. Ze względu na jej ułożenie, bowiem jej mniejsza średnica znajduje się w dolnej części, przez co można mieć wrażenie, że skała zaraz się przewróci.

Kolejnym bardzo interesującym miejscem była Gotycka Furta, będąca ikoną skalnego miasta oraz de facto bramą do jego wejścia. Wszelkie formacje skalne znajdujące się przed nią stanowią część skalnego przedmieścia.

Innym wspaniałym miejscem był duży wodospad, wysoki na 16 m znajdujący się pomiędzy skalnymi wąwozami oraz formacja zwana Starostą i Starościną.

 

Zwiedzając skalne miasto, cały czas przemieszczamy się pomiędzy wąskimi uliczkami otoczonymi wysokimi skałami gdzie został zbudowany szlak turystyczny, jednak niech to was nie zwiedzie, że to jedyna taka droga. Chodząc po szlaku głównym możemy dostrzec pełno dzikich odgałęzień, które tylko czekają na ich własną eksplorację, nierzadko trzeba mieć ze sobą gumowe buty, ponieważ boczne ścieżki często są płynącym źródełkiem natomiast sam szlak turystyczny prowadzi przez drewniane podwyższenie.

 

Całość trasy powinna zająć między 2,5 a 4h w zależności od tempa zwiedzania. Trasa sama w sobie nie jest wymagająca i jest dobrze zaadoptowana dla turystów. Osoby, które chciałby przejść się na dłuższą wycieczkę, polecam zejście na szlak żółty, który poprowadzi Was dalej przez skalne miasto do Teplickich skał, które znajdują się około 3 km dalej i również urzekają swoją urodą, jednak o nich w innej relacji.

Najnowsze wpisy

4 myśli na “Wycieczka na weekend w Adrszpaskie Skalne Miasto”

  1. Pingback: Ślęża - Góra Mocy niedaleko Wrocławia - Zdroweda

  2. Pingback: Góry Stołowe, Białe Skały, Narożnik oraz inne okoliczne atrakcje turystyczne - Zdroweda

  3. Pingback: Tapenada przepis - Pasta z czarnych oliwek - Zdroweda

  4. Pingback: RAV Vast wstęp i medytacja - Zdroweda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *