Czym jest medytacja?

  • by

Krótki wstęp do progu podróży, w której odkrywamy własną świadomość...

Medytacja, czyli praktyka uważności. Indywidualny rytuał, który każdy z nas może odprawić w zaciszu domowym, podczas spaceru lub nawet w miejscu pracy robiąc sobie kilkuminutową przerwę. 

Dla każdego może oznaczać coś innego i każdy może wykonywać ją  w indywidualny sposób. Jednak oprócz samego jej wykonywania, warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji o tym czym tak naprawdę jest medytacja i  jak powinniśmy z niej korzystać, aby osiągnąć pełnię płynących z niej korzyści. Ten artykuł jest przeznaczony dla osób początkujących, które chcą się dowiedzieć jak medytować.

Wiele osób, które na co dzień nie medytują mogą postrzegać, tę praktykę jako próżne, powolne wykonywanie oddechów, podczas których powinniśmy o niczym nie myśleć, dzięki czemu będziemy mogli osiągnąć upragnione “zen” co doprowadzi nas do oświecenia… 

Jest to zasadniczo prawda i nieprawda. Nasze organizmy są bardzo złożonymi osobliwościami, dzięki czemu możemy kontrolować naszą świadomość, emocje, lęki, pragnienia oraz inne uczucia będące związane z naszym JA. Dlatego jako pierwszą definicję medytacji nazwiemy nastawienie

Czym dla mnie jest medytacja?

Poniżej spróbuję wam wyjaśnić czym dla mnie jest medytacja i dlaczego nie traktuję jej jako pustej praktyki.

Jakiś czas temu, kiedy rozpoczynałem zgłębianie tajemnic własnej osobowości. Z pomocą przyszła do mnie praktyka uważnego obserwowania swojej osoby. Nigdy nie postrzegałem jej w kontekście ideologicznym ani religijnym. Dzięki czemu zawsze mogłem rozpoczynać praktykę z czystym umysłem.

Od samego początku starałem się wykorzystywać medytację jako potężne narzędzie do pracy nad samym sobą, samorefleksją i kroczeniu po drodze do samopoznania. Z początku krótkie i bezowocne kilkuminutowe chwile ciszy i wykonywania spokojnych oddechów przybrały formę genialnego rytuału, z którego nie chcę już rezygnować.

Najważniejsze było sukcesywne działanie i regularność. Tym sposobem od jednego wdechu po pięćdziesiąt, od pięćdziesięciu po dwieście, od dwustu po tysiąc. Nabrałem wprawy oraz kontroli nad własnymi myślami.

Droga jaką przeszedłem do dnia dzisiejszego wiązała się z wieloma nieudanymi podejściami i sytuacjami dyskomfortu, które nierzadko musiałem w sobie zwalczać. Jednak zawsze byłem za to nagradzany spokojnym umysłem oraz wspaniałym snem (przy wieczornej medytacji). Kolejną definicją medytacji będzie narzędzie

Doświadczenia towarzyszące

Kontemplacja podczas medytacji pozwala wejść w pewien pół stan świadomości, podczas którego doświadczamy wyjątkowej podróży wgłąb nas samych. W jej czasie możemy zajrzeć do części naszego umysłu, których nie jesteśmy w stanie na co dzień analizować.

To chwila wyciszenia, moment kiedy odcinamy się od wszystkiego co na zewnątrz i w pełni zanurzamy się w głębi naszej świadomości. 

Odkrywa to przed nami to co ukryte, to co siedzi głęboko i otwiera się przed nami dając nam odpowiedzi i wyjaśnienia, a co najważniejsze uczy nas, że spokój i cierpliwość jest kluczem do wkroczenia na drogę do szczęśliwego życia. Tak więc ostatnią definicją łączącą się z medytacją będzie transformacja.

Najnowsze wpisy